Skip to main content
Menu

UTTER

Skąd wzięła się nazwa „utter”?


Tłumaczenie słowa „utter”

Słowo „utter” z j. angielskiego oznacza zupełny, całkowity, kompletny. Takie też są publikowane na blogu Utter treści! Publikujemy aktualne, kompletne i obiektywne informacje, tak by zaspokoić ciekawość nawet najbardziej wymagających odbiorców.

Dr Glenn Utter

Utter to również nazwisko znanego profesora i kierownika Wydziału Nauk Politycznych na Uniwersytecie Lamar. Dr Glenn Utter to autor i współautor wielu książek i artykułów obejmujących tematykę amerykańskiego rządu oraz współczesnej polityki.

Film „Utter disaster”

Słowo utter może kojarzyć się również z filmem z 2006 roku w reżyserii Keith Feighan. W krótkometrażowym filmie „Utter disaster” zagrali: Adriana Alveario, Christian Allen, John D’Alonzo i wielu innych.

Najnowsze artykuły

Kategorie

Arteterapia – czym jest i dla kogo będzie pomocna?

Arteterapia jako forma psychoterapii rozwija się dynamicznie od połowy XX wieku. Łącząc wiedzę z zakresu psychologii, medycyny i sztuk pięknych, znajduje zastosowanie w działaniach terapeutycznych, edukacyjnych i wychowawczych. Wychodzi z założenia, że sztuka to niezwykle skuteczny sposób na wyrażenie emocji i uwolnienie się od nich. Dowiedz się więcej o arteterapii – przeczytaj, jakie są jej cele, metody i komu terapia przez sztukę przynosi największe korzyści.

Czym jest arteterapia

Arteterapia – czym jest?

Arteterapia to terapia przez sztukę, która ma oczyszczającą moc, pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami i wspiera proces zdrowienia organizmu człowieka. Arteterapię zaleca się dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym zmagającym się z różnego rodzaju problemami sfery psychicznej i fizycznej. Nie ma ograniczeń wiekowych, chociaż, jak przeczytasz na stronie arteterapia dla dzieci, terapia przez sztukę stanowi wyjątkowo ciekawą i skuteczną formę wsparcia dla dzieci:

  • z zespołem aspergera i ze spektrum autyzmu,
  • z zaburzeniami afektywnymi, depresją,
  • ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i wychowawczymi,
  • mających problem z mówieniem, wyrażaniem emocji.

Arteterapia – komu przynosi korzyści?

Arteterapia to forma psychoterapii o uniwersalnym charakterze terapeutycznym. Nie tylko wspiera leczenie wielu dolegliwości, ale także odgrywa ważną rolę w profilaktyce. Korzysta z różnych form twórczości, aby pobudzić kreatywność pacjentów, co ułatwia im poznanie siebie i rozwiązywanie problemów. Przejdź na stronę https://sensarte.pl/czym-jest-arteterapia/ i sprawdź, dla kogo arteterapia jest szczególnie pomocna. Terapia przez sztukę przynosi korzyści osobom z każdej grupy wiekowej i z różnymi zaburzeniami. Sprawdza się jako wsparcie terapeutyczne podczas leczenia:

  • chorób psychicznych, kardiologicznych i onkologicznych,
  • uzależnień,
  • zaburzeń odżywiania, lękowych, poznawczych
  • depresji,
  • chronicznego stresu.
Arteterapia kursy Warszawa

Arteterapia – jakie dziedziny obejmuje?

Arteterapia podobnie jak sztuka jest szerokim pojęciem. Wykorzystuje różne techniki – zarówno tradycyjne formy sztuki, jak i inspirowane innymi nurtami terapeutycznymi. Dzięki temu każdy pacjent bez problemu znajduje metodę dopasowaną do swoich potrzeb i zainteresowań. Tym bardziej że wcale nie trzeba mieć zdolności artystycznych, aby korzystać z terapii przez sztukę. Do najpopularniejszych dziedzin arteterapii należą:

  • terapia przez sztuki plastyczne – malowanie, rysowanie, rzeźbienie;
  • muzykoterapia – słuchanie muzyki, śpiewanie, gra na instrumentach;
  • biblioterapia – czytanie książek, rozmowy po czytaniu;
  • filmoterapia – oglądanie filmów i dyskusje po obejrzeniu,
  • choreoterapia – taniec, ćwiczenia przy muzyce;
  • dramoterapia – odgrywanie różnych ról, oglądanie spektakli.

Arteterapia – jakie są cele terapii przez sztukę?

Zajęcia arteterapeutyczne pomagają organizmowi w powrocie do równowagi. Arteterapię coraz częściej stosuje się w procesach terapeutycznych, bo kontakt ze sztuką prowadzi do oczyszczenia. Pozwala dotrzeć do głęboko skrywanych emocji, zrozumieć je i wyrazić w bezpieczny sposób. Pomaga spojrzeć na swoje myśli i zachowania z innej perspektywy. Udział w zajęciach z arteterapii rozwija osobowość, samoświadomość, uczy asertywności w komunikowaniu się z otoczeniem. Tworzenie dzieł sztuki zwiększa poczucie sprawczości.

Arteterapia – jak wyglądają zajęcia?

Zajęcia z arteterapii odbywają się w formie grupowej lub indywidualnej. Prowadzi je artetarapeuta – osoba, która ukończyła odpowiednie kursy lub studia podyplomowe i jest specjalistą w wybranej dziedzinie sztuki. Zajęcia arteterapeutyczne trwają około godziny i składają się z dwóch części:

  • właściwej arteterapii – gdy pacjent tworzy dzieło sztuki, uwalnia emocje i myśli;
  • części refleksyjnej – polegającej na rozmowie z arteterapeutą na temat stworzonego dzieła, omówieniu wrażeń i przeżyć.
O autorze UTTER
Autor wpisu:
Piotr

Tworzę treści z myślą o tych, którzy szukają inspiracji, praktycznych wskazówek i ciekawostek na różne tematy. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie i będziesz wracać po więcej. Zapraszam do śledzenia moich wpisów – przed nami jeszcze wiele interesujących tematów! 😊

Dodaj komentarz