UTTER
Skąd wzięła się nazwa „utter”?
Tłumaczenie słowa „utter”
Słowo „utter” z j. angielskiego oznacza zupełny, całkowity, kompletny. Takie też są publikowane na blogu Utter treści! Publikujemy aktualne, kompletne i obiektywne informacje, tak by zaspokoić ciekawość nawet najbardziej wymagających odbiorców.
Dr Glenn Utter
Utter to również nazwisko znanego profesora i kierownika Wydziału Nauk Politycznych na Uniwersytecie Lamar. Dr Glenn Utter to autor i współautor wielu książek i artykułów obejmujących tematykę amerykańskiego rządu oraz współczesnej polityki.
Film „Utter disaster”
Słowo utter może kojarzyć się również z filmem z 2006 roku w reżyserii Keith Feighan. W krótkometrażowym filmie „Utter disaster” zagrali: Adriana Alveario, Christian Allen, John D’Alonzo i wielu innych.
Najnowsze artykuły
Kategorie
Co zrobić jeśli moje zęby są wrażliwe na zimno i ciepło?
Nadwrażliwość zębów jest przypadłością stosunkowo częstą. Jej podstawowym objawem jest krótki, ale niezwykle intensywny ból, występujący po zetknięciu się powierzchni szkliwa z substancjami gorącymi lub bardzo zimnymi. Może on też pojawić się w trakcie spożywania słodkich i kwaśnych potraw. Jakie są przyczyny tej dolegliwości? I jakie metody jej leczenia można zastosować?
Nadwrażliwość zębów — co jest jej przyczyną?
Główną przyczyną nadwrażliwości zębów jest podrażnienie znajdujących się w zębinie nerwów. Jak podaje dentysta, wypowiadający się na stronie novadent-stomatologia.pl, wynika ono zwykle z utraty szkliwa lub z cofnięcia się dziąseł.
Do czynników, które mogą doprowadzić do pierwszego z wymienionych efektów, zalicza się m.in. używanie nieodpowiednich akcesoriów do higieny jamy ustnej: bardzo twardej szczoteczki, pasty o zbyt wysokim poziomie ścieralności, silnych środków do wybielania zębów. Recesja dziąseł może być natomiast spowodowana np. zbyt mocnym szczotkowaniem.
Nadwrażliwość zębów po szczotkowaniu lub wizycie u dentysty — czy należy się jej obawiać?
Niekiedy nadwrażliwość zębów pojawia się również po wizycie u stomatologa. Sytuacja taka może wystąpić np. wówczas, gdy poddaliśmy się procedurom, związanym z poważniejszą ingerencją w tkankę zęba. Jest to objaw całkowicie normalny i utrzymuje się przez kilka zaledwie dni.
Mniej inwazyjne zabiegi, takie jak te, które znajdziemy na stronie opisującej wybielanie zębów, nie niosą ze sobą zazwyczaj ryzyka wystąpienia podobnych symptomów. Zaniepokojenie powinien natomiast wzbudzić ból w trakcie szczotkowania. Skonsultowanie tej dolegliwości ze specjalistą jest dobrym pomysłem, może się bowiem okazać, że doszło do odsłonięcia szyjek zębowych lub do ubytków szkliwa.
Jak walczyć z nadwrażliwością zębów?
Ból, występujący przy nadwrażliwości zębów, jest krótkotrwały, ale wyjątkowo nieprzyjemny. Na szczęście istnieją sprawdzone metody, pozwalające na jego zniwelowanie. Jeżeli przyczyną dolegliwości jest odsłonięcie zębiny, najlepsze efekty da użycie specjalnych past do zębów nadwrażliwych. Zawarte w nich substancje tworzą warstwę ochronną na powierzchni kanalików, osłaniając tym samym nerwy.
Pierwsze efekty działania tych środków zaobserwować można już po ok. 2 tygodniach ich stosowania. W przypadku utraty szkliwa lepsze rezultaty osiągniemy, używając past lub płynów z fluorem. Pomogą one w odbudowie struktur mineralnych zęba, co doprowadzi do ustąpienia dolegliwości.
Jak nie dopuścić do nadwrażliwości zębów?
Podstawowym czynnikiem, zmniejszającym prawdopodobieństwo pojawienia się nadwrażliwości, jest właściwa higiena jamy ustnej: mycie zębów po każdym posiłku, nitkowanie ich oraz stosowanie płynów do płukania. Należy przy tym unikać spożywania substancji, które przyczyniają się do erozji szkliwa — specjaliści zaliczają do nich m.in. napoje gazowane, owoce cytrusowe, kawę i wino.
Warto też wstrzymać się z umyciem zębów, jeżeli zjedliśmy właśnie coś kwaśnego. W takiej sytuacji występuje chwilowe osłabienie odporności szkliwa — jeżeli przystąpimy w jego trakcie do szczotkowania, istnieje poważne ryzyko pojawienia się uszkodzeń.
Komentarzy (1)
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Długo nie wiedziałam, czemu bolą mnie zęby przy lodach i gorącej kawie. Dzięki artykułowi zrozumiałam, że to nadwrażliwość i jak sobie z nią radzić!