UTTER
Skąd wzięła się nazwa „utter”?
Tłumaczenie słowa „utter”
Słowo „utter” z j. angielskiego oznacza zupełny, całkowity, kompletny. Takie też są publikowane na blogu Utter treści! Publikujemy aktualne, kompletne i obiektywne informacje, tak by zaspokoić ciekawość nawet najbardziej wymagających odbiorców.
Dr Glenn Utter
Utter to również nazwisko znanego profesora i kierownika Wydziału Nauk Politycznych na Uniwersytecie Lamar. Dr Glenn Utter to autor i współautor wielu książek i artykułów obejmujących tematykę amerykańskiego rządu oraz współczesnej polityki.
Film „Utter disaster”
Słowo utter może kojarzyć się również z filmem z 2006 roku w reżyserii Keith Feighan. W krótkometrażowym filmie „Utter disaster” zagrali: Adriana Alveario, Christian Allen, John D’Alonzo i wielu innych.
Najnowsze artykuły
Kategorie
Jak prawidłowo montować drewniane listwy wykończeniowe – Poradnik krok po kroku!
Różnego rodzaju listwy wykończeniowe umożliwiają gustowne dokończenie wystroju wnętrz, po montażu wszystkich niezbędnych elementów. Pozwalają zamaskować wszelkie niedociągnięcie i jednocześnie dodają swego rodzaju klimatu wszystkim pomieszczeniom. Ważne jest jednak, by zostały one odpowiednio zamontowane, ponieważ od tego zależy, czy będą poprawiały estetykę pomieszczeń, czy też wpłyną na nią negatywnie. W tym poradniku dowiesz się, jak zamontować listwy, aby wyglądały elegancko i były trwałe na lata!
Gdzie można zastosować listwy wykończeniowe?
Drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem, który można zastosować do wykończenia wielu elementów wnętrza. Pełni ono świetnie rolę dekoracyjną i maskującą. Na stronie drewniane listwy wykończeniowe znaleźć można informacje o istniejących typach listew oraz ich przeznaczeniu. Najczęściej w nieruchomościach wykorzystywane jest jako:
- Listwy przypodłogowe – maskujące niedokładności wynikające z procesu kładzenia paneli lub desek podłogowych, oraz pozwalające wykonać gustowne połączenie podłogi ze ścianą,
- Listwy karniszowe – mające na celu zamaskować mniej estetycznie wyglądające elementy karniszów, na których zawieszane są zasłony i firany,
- Kątowniki narożne – służące do zabezpieczenia zarówno narożników zewnętrznych jak i wewnętrznych,
- Progi – mające na celu wykończenie konstrukcji drzwi i zapewnienie maskowania przejścia między podłogami w różnych pomieszczeniach.
Najwięcej problemów z montażem powodują zazwyczaj listwy przypodłogowe, ponieważ wymagają odpowiedniego podejścia.
Jak przeprowadzić montaż listew przypodłogowych?
Samodzielne zamontowanie listew przypodłogowych nie jest zadaniem prostym, jednak posiadając stosowną wiedzę, jak najbardziej wykonalnym. Istotne jest dokładne zapoznanie się ze sposobem montażu przeznaczonym dla konkretnego rodzaju listew. Najczęściej punkty takie jak sklep z drewnem KoraGil dostarczają wraz z materiałem dokładnej instrukcji montażu, oraz oferują w sprzedaży niezbędne do tego elementy. Po zapoznaniu się z metodą montażu konkretnego rozwiązania pamiętać należy, że listwy montuje się już po ostatecznym malowaniu ścian. W przeciwnym wypadku bardzo ciężkie będzie takie odcięcie farby, by przejście koloru było całkowicie niewidoczne, a lista nie była pokryta farbą. Najczęstszymi sposobami montażu listew przypodłogowych są:
- Montaż na klej,
- Montaż na klipsach montażowych.
Zależnie od zastosowanego sposobu inaczej trzeba się do niego przygotować.
Jak zamontować listwy przypodłogowe na klej?
Ta metoda zdecydowanie wymaga najmniej pracy i narzędzi, jednak pozostawia dużo mniej pola na wszelkiego rodzaju błędy. Z tego też powodu zacząć należy „na sucho” i domierzyć listwy na całą powierzchnię jeszcze przed rozpoczęciem klejenia. Gdy wszystkie elementy będą odpowiednio docięte i dopasowane do ściany, należy je kolejno odsuwać, nakładać klej przeznaczony do montażu listew i dociskać do powierzchni ściany. Pamiętać trzeba, że listwy klei się do ściany, a nie do podłogi, która cały czas pracuje.
Na czym polega montaż na klipsach montażowych?
Ta metoda montażu umożliwia przeprowadzanie całego procesu kawałek za kawałkiem, ponieważ wszelkiego rodzaju poprawki są możliwe do wykonania. Wymagane jest użycie wiertarki, ponieważ na wysokości szyny montażowej znajdującej się w listwie należy nawiercić w ścianie otwory w odstępach co 50cm i przykręcić w nich specjalne klipsy, dostarczane najczęściej razem z listwami. Na tak przygotowane klipsy zakłada się docięte odpowiednio listwy, które trzymają się na zasadzie zatrzasku. Cały proces jest szybki, a ze względu na maskowanie otworów listwą, możliwa jest korekta położenia klipsa, jeśli trafią się pewne nierówności, lub podczas nawiercania źle obliczona zostanie wysokość.
Komentarzy (1)
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Montowanie drewnianych listew wykończeniowych to dla mnie codzienność, ponieważ prowadzę firmę remontowo – budowlaną. Ten wpis to bardzo ciekawy artykuł na temat montażu, ale dobry i dokładny opis samych listew wykończeniowych znajdziecie tutaj: https://www.koragil.pl/listwy-wykonczeniowe-z-drewna-w-czym-tkwi-sekret-ich-popularnosci/. Dla wszystkich montujących listwy pierwszy raz – zapoznajcie się porządnie z tymi dwoma artykułami! Dzięki temu praca powinna Wam pójść gładko. 😀